Loading...

Witamy na naszej stronie internetowej. Niestety, Twoja wyszukiwarka nie spełnia wymogów współczesnego kodowania. Zaktualizuj swoją wyszukiwarkę lub pobierz inną:

 1. Google Chrome pobierz
 2. Firefox pobierz
Kontrast: A A
Czcionka: A A+ A++
Opaska uciskowa - jak ją wybrać?

Wielu pacjentów zmagających się z urazem kolana, aby radzić sobie z wyzwaniami dnia codziennego wymaga diagnostyki, a po niej ukierunkowanych działań rehabilitacyjnych. Rehabilitacja kolana to nie tylko systematyczne ćwiczenia wedle zaleceń lekarskich. Specjaliści zalecają rehabilitowanym również wizytę w punktach zaopatrzenia medycznego po odpowiednią opaskę uciskową.

 

Działanie opasek
Wybór opaski w przypadku osób rehabilitowanych uzależniony jest od komfortu i zapotrzebowania pacjentów, których potrzeby podczas postępów leczenia ulegają zmianie. Standardowa opaska rehabilitacyjna dostępna jest w różnych rozmiarach i wykonana jest ze specjalnego „oddychającego” materiału pozwalającego odprowadzić wilgoć. Jego właściwości pomagają zatrzymać ciepło ciała poprzez rozgrzanie dotkniętego chorobowymi zmianami miejsca, zwiększając cyrkulację krwi w celu przyspieszenia naturalnego procesu gojenia. Taka opaska uśmierza ból, zmniejsza opuchliznę i zesztywnienia oraz pomaga w szybszym wyleczeniu urazów.

Opaska elastyczna czy neoprenowa
Opaska elastyczna stosowana jest w zmianach reumatyczno-zwyrodnieniowych stawu kolanowego, po i przed operacjami w obrębie stawu. Wspomaga staw po usztywnieniu w opatrunkach gipsowych – wzmacnia i stabilizuje kolano w przypadkach zwichnięć lub innych obrażeń. Wspiera także aparat więzadłowy.
Natomiast stabilizator, czyli opaska neoprenowa to miękka i słabo elastyczna ochrona kolana z charakterystycznym wzmocnieniem rzepki kolanowej. Neopren wydziela terapeutyczne ciepło, które ogranicza ból i przyspiesza proces leczenia. Ta opaska jest często proponowana osobom z urazami łękotki bocznej i rzepki, bo stabilizator zapewnia silny ucisk i ochronę tkanek miękkich. Stabilizator zalecany jest częściej przy schorzeniach rzepki, rzadziej jako uniwersalne wzmocnienie stawu.

Jak pokonać jesienną chandrę?

Wielu z nas jest bardzo wrażliwych na zmiany meteorologiczne i odczuwa w okresie jesienno-zimowym przygnębienie, niepokój i pogorszenie samopoczucia. Dobrym sposobem na radzenie sobie z tymi negatywnymi stanami jest odpoczynek, najlepiej w aktywny sposób, a także odprężenie się. Sprawdzonym sposobem na relaks, rozluźnienie się i poprawę nastroju są masaże, hydromasaże, rozmaite zabiegi relaksacyjne i kąpiele.

 

Doskonałym sposobem na poprawę humoru jest też aktywność fizyczna. Podczas wysiłku wytwarzane są endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia. Warto więc regularnie ćwiczyć, a także aktywnie żyć na co dzień, jeżdżąc na rowerze, dużo spacerując itd. 30-minutowy spacer każdego dnia, bez względu na pogodę, zapewni nam spokojny sen, poprawę krążenia i rozładowanie stresu.

Szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy zwrócić uwagę na prawidłową dietę, która będzie dostarczać wszystkich potrzebnych witamin i minerałów. Udowodniono, że niedobory witamin są w pewnej mierze związane z możliwością pojawienia się depresji. Jakość diety wpływa bezpośrednio na nasze samopoczucie.

Jak radzić sobie z objawami menopauzy?

Klimakterium jest okresem przejściowym w życiu każdej kobiety, najczęściej w wieku około 50 lat. Objawy menopauzy mogą trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu miesięcy, a do najczęstszych należą uderzenia gorąca i nadmierna potliwość. Kobiety w okresie przekwitania skarżą się także na bóle i mrowienia, zmęczenie, a także nerwowość, bezsenność, pogorszenie nastroju i samopoczucia.

 

Istnieją różne sposoby na złagodzenie powyższych objawów. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na dietę i wprowadzić do niej np. soję. Zawiera ona fitoestrogeny (ich działanie jest zbliżone do działania estrogenu) oraz białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, lecytynę, fosfor, wapń, żelazo i witaminy z grupy B. Fitoestrogeny można znaleźć także w innych roślinach strączkowych, w nasionach zbóż, słonecznika i kiełkach fasoli. Także wiele ziół zawiera ten roślinny hormon. Są to m.in. wiesiołek dwuletni i kozeł lekarski.

Działanie łagodzące, przeciwbólowe i relaksujące w przypadku menopauzy mają także zabiegi z wykorzystaniem radonu – kąpiele bądź inhalacje. Radon ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz pobudza mikrokrążenie. Inną dobrą metodą jest fizjoterapia, a w szczególności jej część balneoterapia, czyli wykorzystywanie darów natury: borowiny, pierwiastków i minerałów oraz wód siarkowo-fluorkowych. Warto także udać się na klasyczny masaż. Nic, tak, jak dotyk, nie niweluje napięć. Masaż wpływa też korzystnie na poprawę przepływu krwi i limfy oraz ujędrnia skórę.

Warto zrobić sobie „pauzę w menopauzie” i zmniejszyć towarzyszące jej objawy.

Uraz kolana – co dalej?

Uszkodzenia stawów kolanowych, naciągnięcia ścięgien lub więzadeł zdarzają się nie tylko sportowcom. Czasem wystarczy nawet niefortunnie stanąć. Co zrobić w przypadku urazu kolana?

 

Przede wszystkim nie wolno bagatelizować sprawy, nawet, jeżeli uraz wydaje się być niewielki. Należy udać się do lekarza ortopedy, który postawi diagnozę. Być może będzie konieczna długotrwała rehabilitacja kolana, aby ból nie powrócił po latach lub nie powstały nieodwracalne zmiany zwyrodnieniowe. Bezpośrednio po doznaniu kontuzji warto przyłożyć do kolana lód, co zmniejszy nieco ból i zahamuje rozrost krwiaka i obrzęku.

Rehabilitację kolana należy zacząć jak najszybciej, nawet, kiedy noga została unieruchomiona. Domowym sposobem jest napinanie mięśnia czterogłowego. W tym celu należy w pozycji siedzącej unosić wyprostowaną nogę do góry, palce stopy powinny być zadarte. W przyszłości należy uważać, by nie przeciążyć stawu kolanowego nadmiernym wysiłkiem lub obciążeniem. Wykonując ćwiczenia fizyczne należy zwrócić szczególną uwagę na ich poprawność oraz nieinwazyjność dla kolan.

Czym są suche kąpiele CO2 i czy korzystanie z nich jest w pełni bezpieczne?

Specyfiką uzdrowiska Długopole Zdrój są kąpiele gazowe w naturalnym dwutlenku węgla, pozyskiwanym ze źródeł wody mineralnej. Działanie kąpieli w CO2 związane jest z przenikaniem tego gazu przez skórę i rozszerzeniem, pod jego wpływem, naczyń włosowatych, tętniczek oraz skórnych splotów żylnych. W efekcie wzrasta odpływ żylny z kończyn dolnych, znacznej poprawie ulega krążenie obwodowe, a praca serca staje się bardziej ekonomiczna.

 

Po serii zabiegów z użyciem dwutlenku węgla zwiększa się przepływ wieńcowy, obniża się ciśnienie krwi oraz nasila diureza i wydalanie sodu z organizmu. Finalnym ogólnoustrojowym efektem tych zabiegów jest regulacja i uporządkowanie działania układu krążenia i nerwowego układu autonomicznego. Kuracjusze korzystający z zabiegów doceniają ponadto miejscowe działanie suchych gazowych kąpieli: przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe i przekrwienne.

Kąpiele gazowe w dwutlenku węgla mają działanie podobne do kąpieli kwasowęglowych wodnych, ale są znacznie mniej obciążające dla chorych. Można z nich korzystać codziennie. Prawidłowo wykonane zabiegi są w pełni bezpieczne, gdyż dwutlenek węgla nie jest gazem trującym.

ODPOWIADA: dr Aleksandra Sędziak – specjalista rehabilitacji, specjalista balneologii i medycyny fizykalnej, internista.

W jaki sposób można zapobiec schorzeniom kręgosłupa?

Coraz młodsze osoby odczuwają ból kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowym. Do zwyrodnień mogą prowadzić przede wszystkim zła postawa, brak aktywności fizycznej lub siedzący tryb życia. Ból jest pierwszym sygnałem alarmowym. Kiedy już się pojawi, należy szczególnie troszczyć się o swoje plecy, aby w przyszłości uniknąć długotrwałej rehabilitacji.

 

Ważne jest, aby wzmocnić mięśnie pleców, które stabilizują kręgosłup. Najprościej wzmocnić je na basenie – pływanie w naturalny sposób angażuje większość grup mięśniowych. Istnieją też proste ćwiczenia, które w nieinwazyjny sposób wzmocnią nasze plecy. Można je wykonywać samemu w domu, są to np. „koci grzbiet”, „kołyska” i różnego rodzaju unoszenia tułowia w pozycji leżącej. Ćwiczenia należy wykonywać powoli i dokładnie, słuchając przede wszystkim swojego ciała. Powinno się poświęć codziennie kilka minut na wykonanie prostego treningu wzmacniającego.

O swoich plecach należy pamiętać codziennie, np. zwracać uwagę na prawidłową postawę. W pracy siedzącej dobrze jest co jakiś czas się przeciągać, co rozluźni mięśnie pleców. Kiedy stoisz, opieraj ciężar ciała zawsze stabilnie, na dwóch nogach. A kiedy całymi dniami siedzisz przy biurku, napinaj mięśnie brzucha. One też bardzo pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy. Zadbaj też o twardy, przyjazny dla kręgosłupa materac do spania. Kiedy już odczuwasz ból, skorzystaj z masażu leczniczego u dobrego fizjoterapeuty.

Zakwaszenie organizmu – w jaki sposób przywrócić równowagę kwasowo-zasadową?

Aby odkwasić organizm powinno się zwiększyć w diecie ilość produktów o charakterze zasadowym, nawet do 80%. Przede wszystkim należy unikać wysoko przetworzonych produktów, alkoholu, nadmiaru mięsa, kawy i czarnej herbaty. Nie należy także przesadzać z ilością białka, ponieważ w nadmiarze działa ono obciążająco na nerki i zaburza wydalanie kwasów.

 

W swojej diecie warto zwiększyć ilość warzyw (za wyjątkiem strączkowych i ziemniaków), z owoców najchętniej wybierajmy grejpfruty, wiśnie i truskawki. Współczynnik pH pomogą obniżyć też orzechy (pistacje, włoskie, nerkowca) oraz niektóre przyprawy (ostra papryka, imbir, kminek i sól morska). Nie bez znaczenia są też właściwe nawadnianie organizmu oraz regularne i spożywane bez pośpiechu posiłki.

Prawidłowe pH krwi waha się między 7,38 a 7,44, a więc delikatnie w stronę zasadową (neutralne pH wynosi 7,0). Prawidłowe pH moczu powinno mieścić się w zakresie 4,8 – 7,4. Nawet, jeżeli wyniki są jeszcze w granicach normy, warto zastosować profilaktykę, ponieważ zakwaszenie organizmu może okazać się dla nas niebezpieczne.

Czy osoby ze skórą wrażliwą i skłonną do alergii mogą korzystać z zabiegów z wykorzystaniem borowiny?

W lecznictwie uzdrowiskowym i rehabilitacji stosuje się klasyczne borowiny, czyli peloidy torfowe oraz przetworzoną borowinę w postaci pasty borowinowej. Najważniejsze działanie lecznicze borowiny polega na jej specyficznych właściwościach termicznych oraz na działaniu zawartych w niej składników chemicznych i biologicznych, takich jak kwasy huminowe, enzymy, substancje typu hormonalnego, pektyny czy bituminy.

 

Stosując serię zabiegów uzyskujemy następujące efekty:

 • działanie przeciwbólowe
 • obniżenie wzmożonego napięcia mięśni szkieletowych
 • działanie przeciwzapalne
 • działanie bakteriobójcze
 • działanie regenerujące

 

Nasilone zmiany zapalne lub troficzne skóry są przeciwwskazaniem do stosowania zabiegów termalnych (o temperaturze 40-45°C) z użyciem borowiny naturalnej, jednak coraz częściej korzystamy z mniej obciążających zabiegów izotermalnych, w postaci kąpieli i okładów, wykonywanych z pasty borowinowej podgrzanej do temperatury zbliżonej do temperatury ciała (37-38°C).

Tak wykonane zabiegi zazwyczaj są dobrze tolerowane przez osoby ze skórą wrażliwą i skłonną do alergii, a substancje czynne zawarte w borowinie łagodzą objawy podrażnień skóry. Pamiętajmy jednak, że o doborze odpowiedniego zabiegu borowinowego w każdym przypadku powinien zadecydować lekarz specjalista.

ODPOWIADA: dr Aleksandra Sędziak – specjalista rehabilitacji, specjalista balneologii i medycyny fizykalnej, internista.

Czy istnieją skuteczne i nieinwazyjne sposoby na pozbycie się żylaków?

Przewlekła niewydolność żylna to zespół różnych objawów i dolegliwości związanych z nieprawidłowym zastojem krwi w układzie żylnym kończyn dolnych. Pierwsze symptomy choroby to uczucie ciężkości nóg, ból i obrzęk łydek oraz poszerzenie drobnych żyłek na skórze. W zaawansowanym stadium obserwujemy bolesne zgrubienia żylakowate, przebarwienia skóry kończyn, owrzodzenia, a nawet powikłania zatorowo-zakrzepowe.

 

Decyzję o sposobie leczenia podejmuje lekarz, uzależniając ją od zgłaszanych objawów oraz miejscowego i ogólnego stanu pacjenta. Radykalne sposoby leczenia wymagają zastosowania metod inwazyjnych: operacyjnych, laserowych czy skleroterapii.

W profilaktyce i łagodzeniu objawów choroby powinniśmy pamiętać o odpowiednim stylu życia:

 • regularnej aktywności fizycznej
 • unikaniu nadwagi
 • ograniczaniu ekspozycji słonecznej
 • stosowaniu wygodnego obuwia

 

Wyraźne złagodzenie dolegliwości i spowolnienie rozwoju choroby uzyskujemy także przez regularne stosowanie metod fizykalnych i balneologicznych, np. suchych kąpieli w dwutlenku węgla, elektrostymulacji naczyniowej BODYFLOW czy magnetoterapii. Wszystkie wymienione metody od lat z powodzeniem stosowane są w uzdrowisku Długopole Zdrój.

ODPOWIADA: dr Aleksandra Sędziak – specjalista rehabilitacji, specjalista balneologii i medycyny fizykalnej, internista.

Jak poradzić sobie z powracającym bólem kolana?

Ból w stawie kolanowym najczęściej ma tło pourazowe lub zwyrodnieniowe. Zakres obrażeń pourazowych wymaga oceny przez lekarza specjalistę traumatologa-ortopedę lub chirurga, który potrafi również ustalić właściwe leczenie.

 

W bólu stawu na tle zwyrodnieniowym ulgę przynosi unikanie przeciążeń stawu, a w przypadku nadwagi, obniżenie masy ciała. Bardzo pomocnymi w zwalczaniu tego typu dolegliwości są zabiegi balneologiczne stosowane w uzdrowiskach, szczególnie tych ukierunkowanych na leczenie dysfunkcji narządu ruchu.

ODPOWIADA: prof. dr hab. med. Przemysław Minta – specjalista chirurgii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu, specjalista balneologii i medycyny fizykalnej.

Czy masaż może mieć działanie odchudzające?

Masaż odchudzający, który wykorzystuje techniki masażu klasycznego, ma za zadanie rozbicie komórek tłuszczowych, znajdujących się w tkance podskórnej, odprowadzenie toksyn oraz zalegającej chłonki, poprawę ukrwienia.

 

Za pomocą technik ugniatania, uciskania czy oklepywania można modelować i wyszczuplać sylwetkę. Należy jednak pamiętać, że masaż jedynie wspomaga proces odchudzania. Nie można zapominać o zbilansowanej diecie i aktywności fizycznej.

ODPOWIADA: mgr Beata Brogowska – fizjoterapeuta, Kierownik Zakładu Przyrodoleczniczego w Długopolu Zdroju.

Jak zniwelować objawy przy atopowym zapaleniu skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) należy do chorób atopowych uwarunkowanych nieprawidłową reakcją immunologiczną. Leczenie AZS jest nierzadko żmudne i trudne. Cierpliwość i staranność jest podstawą sukcesu. Konieczne jest przywrócenie „szczelności” skórze, zwalczenie jej nadmiernej suchości. Istnieje wiele preparatów do mycia i natłuszczenia skóry, w leczeniu objawów stosuje się środki przeciwhistaminowe, w okresie zaostrzeń kortykosteroidy a także leki immunosupresyjne ogólnie i miejscowo. Jeśli da się stwierdzić czynnik sprawczy można podejmować próby odczulania.

 

Ale nie zapominajmy o innych metodach leczenia, wspomagających klasyczną farmakoterapię, do których z całą pewnością należy leczenie uzdrowiskowe. Dotychczasowe wyniki leczenia chorób skóry w Lądku-Zdroju, uzdrowisku posiadającym dogodne warunki klimatyczne i balneologiczne – potwierdzają, że leczenie uzdrowiskowe chorób takich jak AZS, łuszczyca, twardzina, trądzik różowaty jest skuteczne, a w połączeniu z najnowszymi metodami farmakologicznymi pozwala w wielu przypadkach na ustąpienie zmian chorobowych i zapewnienie dłuższych remisji. Wody radonowo-siarczkowe działają keratolitycznie i keratoplastycznie, ponadto wykazują działanie przeciwalergiczne i przeciwgrzybicze. Leczenie balneologiczne w Lądku-Zdroju polega na stosowaniu kąpieli radonowo-siarczkowo-fluorkowych o temperaturze 36-37°C, w których pacjent przebywa 10-15 minut dziennie. Siarka poza wpływem miejscowym na skórę ma również korzystne działanie ogólne. U pacjentów poddanych kuracji balneologicznej można zastosować fototerapię (naświetlanie UVA i UVB), a także jednoczasowo leczenie zewnętrzne – maści obojętne i natłuszczające.

Dobre bezpośrednie wyniki leczenia uzdrowiskowego mogą być również związane z tonizującym działaniem klimatu na układ nerwowy i wyeliminowaniem sytuacji stresowych oraz działaniem odczulającym i przeciwzapalnym radonu uwalniającego się z lądeckich wód, który powoduje pobudzenie kory nadnerczy do produkcji zwiększonej ilości hormonów sterydowych. Wzrost ten utrzymuje się jeszcze przez około 3 miesiące od zakończenia kuracji.  Brak poprawy bezpośrednio po zakończeniu leczenia balneoklimatycznego nie może zniechęcać, bowiem często remisja kliniczna występuje kilka miesięcy po zakończeniu kuracji.

ODPOWIADA: dr Urszula Kuban-Serwa – pediatra, specjalista gastroenterologii, specjalizująca się w balneologii i medycynie fizykalnej.

„Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2017.880 tj. z późń. zm). Bez zgody Właściciela strony zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części.”