Witamy na naszej stronie internetowej. Niestety, Twoja wyszukiwarka nie spełnia wymogów współczesnego kodowania. Zaktualizuj swoją wyszukiwarkę lub pobierz inną:
Lecznicze działanie borowiny:
Lecznicze spektrum działania borowiny jest rozległe – stosowana jest w leczeniu chorób narządu ruchu, schorzeń neurologicznych, ginekologicznych, skórnych i niektórych chorób narządów wewnętrznych.
Połączone działanie cieplne i mechaniczne zabiegów borowinowych (przybierające formę nacisku i masażu) przyczynia się do leczenia schorzeń narządu ruchu. Duża pojemność cieplna borowiny przy jej małym przewodnictwie cieplnym umożliwia efekt silnego, głębokiego i równomiernego przegrzania części ciała poddanych zabiegowi. Dzięki rozszerzeniu naczyń krwionośnych do organizmu mogą przenikać zdrowotne związki z masy borowinowej – zawarte w borowinie kwasy organiczne i sole nadają jej właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i ściągające, regenerują uszkodzone tkanki, zwiększają ukrwienie narządów oraz rozluźniają napięcie mięśniowe. Pod wpływem borowiny ustępują bóle i poprawia się ruchomość stawów, zwiększa się elastyczność mięśni, ulegają resorpcji przewlekłe wysięki stawowe. Borowina pomaga także w dolegliwościach ze strony układu nerwowego np. łagodzi objawy rwy kulszowej. Ten naturalny lek stosowany jest w chorobach stawów i kręgosłupa, nerwobólach, schorzeniach pourazowych i reumatycznych.
Borowina wzmacnia struktury skóry oraz chroni ją przed starzeniem, spadkiem elastyczności, przesuszeniem, zmniejsza skłonność do podrażnień. Działanie przeciwzapalne, ściągające i bakteriobójcze borowiny przyspiesza regenerację skóry i łagodzi objawy podrażnienia, dlatego borowina znalazła zastosowanie w leczeniu łuszczycy i innych zapalnych schorzeń dermatologicznych. Zawarte w borowinie bituminy dostarczają związków o budowie i działaniu zbliżonym do estrogenów – pobudzają syntezę kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za elastyczność i napięcie skóry. Aminokwasy i fulwokwasy działają immunostymulująco, co szczególnie korzystnie wpływa na skórę alergiczną, z osłabionym systemem immunologicznym, mają też działanie antyoksydacyjne: neutralizują działanie wolnych rodników, czym chronią kolagen i elastynę przed degradacją i działają przeciwzmarszczkowo. Przez miejscowe rozgrzanie tkanek i przyspieszenie metabolizmu komórkowego borowina usuwa toksyny z organizmu, działa przeciwcellulitowo i odchudzająco.
Fitohormony zawarte w borowinie pobudzają wydzielanie hormonów jajnikowych, co jest wyjątkowo przydatne dla kobiet w okresie menopauzy, czy też przy niedoczynności jajników. Dodatkową zaletą zabiegów borowinowych jest ich działanie antycellulitowe, wyszczuplające oraz ujędrniające (związki chemiczne zawarte w borowinie wykazują działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz ściągające na błony śluzowe i skórę). Ponadto borowina usuwa napięcie i objawy zmęczenia spowodowane przewlekłym stresem.
ODPOWIADA: dr Aleksandra Sędziak – specjalista rehabilitacji, specjalista balneologii i medycyny fizykalnej, internista.
W lecznictwie uzdrowiskowym i rehabilitacji stosuje się klasyczne borowiny, czyli peloidy torfowe oraz przetworzoną borowinę w postaci pasty borowinowej. Najważniejsze działanie lecznicze borowiny polega na jej specyficznych właściwościach termicznych oraz na działaniu zawartych w niej składników chemicznych i biologicznych, takich jak kwasy huminowe, enzymy, substancje typu hormonalnego, pektyny czy bituminy.
Stosując serię zabiegów uzyskujemy następujące efekty:
Nasilone zmiany zapalne lub troficzne skóry są przeciwwskazaniem do stosowania zabiegów termalnych (o temperaturze 40-45°C) z użyciem borowiny naturalnej, jednak coraz częściej korzystamy z mniej obciążających zabiegów izotermalnych, w postaci kąpieli i okładów, wykonywanych z pasty borowinowej podgrzanej do temperatury zbliżonej do temperatury ciała (37-38°C).
Tak wykonane zabiegi zazwyczaj są dobrze tolerowane przez osoby ze skórą wrażliwą i skłonną do alergii, a substancje czynne zawarte w borowinie łagodzą objawy podrażnień skóry. Pamiętajmy jednak, że o doborze odpowiedniego zabiegu borowinowego w każdym przypadku powinien zadecydować lekarz specjalista.