Loading...

Witamy na naszej stronie internetowej. Niestety, Twoja wyszukiwarka nie spełnia wymogów współczesnego kodowania. Zaktualizuj swoją wyszukiwarkę lub pobierz inną:

 1. Google Chrome pobierz
 2. Firefox pobierz
plende
Kontrast: A A
Czcionka: A A+ A++
Polecane w okolicy
 • Bystrzyca Kłodzka – 7 km (Baszta rycerska, Muzeum filumenistyczne, Pręgierz, Ratusz, Pomnik św. Trójcy, Wójtostwo, Brama wodna, Muzeum miejskie, kościół pw. św. Michała Archanioła) Zobacz więcej
 • Lądek - Zdrój – 33 km (Rynek, Arboretum, most św. Jana, Park Zdrojowy, Zakłady Przyrodolecznicze „Jerzy” i „Wojciech”, kaplica zdrojowa p.w. Najświętszej Maryi Panny „Na pustkowiu”, kaplica św. Jerzego, Kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny) Zobacz więcej
 • Międzygórze – 15 km (Wodospad Wilczki, Tama na Wilczce, Ogród bajek, drewniany kościołek p.w. św. Józefa)
 • Sanktuarium „Maria Śnieżna” na górze Iglicznej 782 m  – 13 km (trasa z Międzygórza 2,5 km) lub dojazd przez Pławnicę i Marianówkę
 • Śnieżnik 1218m  – czerwony szlak – 23 km (trasa z Międzygórza 6 km)Zobacz więcej
 • Trójmorski Wierch 1145m (trasa z Jodłowa) – 20 km
 • Ośrodek narciarski „Czarna Góra” w Siennej – 23 km (całoroczna kolej linowa, punkt widokowy)
  Zobacz więcej
 • Solna Jama  i ruiny zamku Szczerba koło Gniewoszowa – 10 km
  Pasterskie skały koło Idzikowa – 10 km
 • Smażalnie pstrągów i łowiska ryb (Długopole Dolne „Wrzosowa Przystań” – 1 km, Spalona – 10 km, Rudawa – 10 km, Kamieńczyk – 15 km)
 • Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie – 28 km
  Zobacz więcej
 • Jaskinia Radochowska koło Radochowa – 30 km
  Zobacz więcej
 • Rezerwat „Torfowisko pod Zieleńcem” – 30 km
 • Stacja sportów zimowych w Zieleńcu – 30 km
  Zobacz więcej
 • Drewniane kościoły w Kamieńczyku – 15 km i w  Nowej Bystrzycy – 13 km
 • Zalesie (Fort  Wilhelma, drewniany  kościół ) – 9 km
 • Zespół parkowo – pałacowy w Gorzanowie – 16 km
 • Kopalna  złota w Złotym Stoku  – 40 km Zobacz więcej
 • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – Zdroju – 35 km
 • Kaplica  Czaszek w Czermnej koło Kudowy Zdroju – 50 km
 • Kłodzko – 24 km (Most gotycki św. Jana, Twierdza Kłodzka i Labirynty, Rynek, Podziemna trasa turystyczna, Muzeum Ziemi Kłodzkiej, kościół Wniebowzięcia  NMP,  kościół i klasztor Franciszkanów)
  Zobacz więcej
 • Międzylesie – 13 km (Dom Tkaczy, kościół Bożego Ciała, zespół zamkowo – pałacowy)
  Zobacz więcej
 • Wambierzyce – 38 km (Bazylika Nawiedzenia NMP, Kalwaria i zespół kaplic, ruchoma szopka, skansen i mini zoo)
 • Bardo – 50 km (barokowa Bazylika  – Sanktuarium Matki Boskiej Strażniczki Wiary, ruchoma szopka panoramiczna, spływ pontonowy)
Zamek na skale
We wsi Trzebieszowice, na skalistym zakolu rzeki Białej Lądeckiej znajdował się zamek, służący jako siedziba rycerska. W swoim pierwotnym kształcie był kamienno-drewnianą budowlą obronną. Do czasów współczesnych z ówczesnej warowni przetrwały relikty kamiennych ścian w piwnicach obecnego pałacu. Obecny wygląd pałacu w Trzebieszowicach, to efekt prac budowlanych prowadzonych w różnych okresach. Początkowo był tu dwór renesansowy, a w XVIII w. na jego miejscu wzniesiono nowy pałac, przebudowany następnie w XIX i na początku XX wieku. W trakcie modernizacji dokonanej na początku XIX w. skupiono się na przebudowie wnętrz, pozostawiając barokowy charakter elewacji. Pałac o rozczłonkowanej bryle zawierał dziedziniec z dwukondygnacyjnymi arkadami, który nakryto przeszklonym dachem, tworząc dużą salę z kominkiem.

Zachowała się do dziś jednoprzestrzenna, piękna klatka schodowa. Jej ściany wyłożone są drewnianą boazerią o strukturze neoklasycystycznej zdobionej detalami w stylu neorenesansu i neobaroku – w centralnym miejscu umieszczono herb hrabiowski rodu Obecnie obiekt wraz oficyną jest własnością spółki, która po gruntownym remoncie udostępnia go jako hotel Zamek na Skale.

Główny Szlak Sudecki imienia Mieczysława Orłowicza
Główny szlak turystyczny, znakowany kolorem czerwonym, prowadzący od Świeradowa-Zdroju do Prudnika przez najciekawsze partie Sudetów, w tym przez Długopole – Zdrój.

Trasa szlaku: Góry Izerskie  –  Karkonosze  –  Rudawy Janowickie  –  Góry Kamienne  – Góry Sowie  – Góry Stołowe –  Góry Orlickie  –  Góry Bystrzyckie  –  Masyw Śnieżnika  –  Góry Złote  – Góry Opawskie.

Długość szlaku to około 440 kilometrów, a szacowany czas przejścia – 104 godziny

Główny Szlak Sudecki

Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia znajduje się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, na prawym zboczu doliny Kleśnicy, w bloku marmurów leżącym w górze Stromej (1166,8m n.p.m.). Korytarze Jaskini są rozłożone horyzontalnie, w trzech poziomach połączonych tzw. kominami. Najlepiej rozwinięte są piętra środkowe i dolne.
 • Dolne partie – zostały po raz pierwszy bliżej zaprezentowane szerszej publiczności, dzięki powstałemu w 2003 roku filmowi o Jaskini Niedźwiedziej, gdyż do tej pory możliwe było tylko oglądanie fotosów zrobionych przez wyprawy speleologiczne.
 • Partie środkowe – część udostępniono do zwiedzania, możemy poznać wędrując Trasą Turystyczną.
 • Górne partie – zbadaliśmy tylko fragmentarycznie. Występuje one ponad Salami Pałacowymi. Wypływająca z nich woda stworzyła imponujące, kalcytowe formy naciekowe (kaskady – w Zaułku Kaskad, “kamienne mleko” – nad wejściem do Korytarza Wodnego).

Łączna długość korytarzy jaskini przekracza 2,5 km, przy różnicy wysokości między najwyższym, a najniższym punktem około 60 m. Jest to największa jaskinia Sudetów i jedna z głębszych jaskiń w Polsce (jaskinie o większych głębokościach spotykamy na terenie Polski w obszarze krasu tatrzańskiego).

Unikalny mikroklimat jaskini (temperatura w granicach 6ºC, o niewielkiej rocznej  amplitudzie; wilgotność powietrza w granicach 100%; słaby ruch mas powietrza) pozwala na tworzenie się zachwycającej szaty naciekowej, z której to Jaskinia Niedźwiedzia najbardziej słynie.

Wejście tylko z przewodnikiem

Jaskinia Radochowska
Położona w Górach Złotych koło wsi Radochów, do 1966 r., czyli do odkrycia Jaskini Niedźwiedziej była najdłuższą jaskinią w polskiej części Sudetów o łącznej długości ścian i korytarzy wynoszącej 265 metrów. Nazywana dawniej Reyersdorfer Tropsteinhöhle - Radochowska Jaskinia Naciekowa, zachwycała pięknem szaty naciekowej.

Jaskinia znana była już w wieku XVIII. W latach 1933- 1935 mieszkaniec Lądka Zdroju, Heinrich Peregrin, były górnik i właściciel jaskini oczyścił z gruzu skalnego i gliny pierwotny otwór wejściowy i wykonał wewnętrzne prace adaptacyjne, przystosowując obiekt do ruchu turystycznego.

W czasie prac natrafił na kości zwierząt plejstoceńskich, o czym zawiadomił Instytut Zoologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Ponieważ czaszki niedźwiedzi jaskiniowych były rozmieszczone najpewniej intencjonalnie pod ścianami, a jedna nawet obłożona kamieniami, wysunięto hipotezę, że na tych terenach panował kult niedźwiedzia.

Do dzisiejszego dnia nie rozstrzygnięto problemu czy człowiek jaskiniowy zamieszkiwał jaskinię, a byłoby to jedyne stanowisko paleolityczne na Ziemi Kłodzkiej. Efektem badań faunistycznych prowadzonych w latach trzydziestych było opisanie około 90 gatunków zamieszkujących na stałe lub okresowo jaskinię.

Jak większość jaskiń krasowych Sudetów, Radochowska znajduje się wewnątrz soczewki wapienia wczesnopaleozoicznego, na jej styku z łupkami łyszczykowymi. Trzy sztuczne otwory wejściowe usytuowane są w południowo-wschodnim, prawym zboczu doliny niewielkiego potoku Jaskiniec, spływającego ze stoku Bzowca, na skraju lasu. Wejścia prowadzą do trzech krótkich komór połączonych długim, wąskim korytarzem. Środkowe wiedzie do komory centralnej, od której odchodzi mniejsza, trójkątna z jeziorkiem o temp. 2,4 C. Żyją w nim relikty polodowcowe, jak prapierścienica jaskiniowa, biały i ślepy skorupiak studniczek oraz pierwowij. Nacieki – dawniej tak piękne, że utrwalono je w nazwie jaskini – zachowały się dziś w niewielkiej mierze. Są to głównie małych rozmiarów stalaktyty i stalagmity, grzybki, żebra, kaskady i polewy naciekowe. Na ścianach licznie występują formy korozyjne, tzw. żebra korozyjne i kotły wirowe.

Od czasów powojennych jaskinia jest ogólnodostępna. Należy wyposażyć się w latarkę i dobre obuwie, gdyż niektóre odcinki zalane są wodą lub błotniste oraz mieć w sobie ducha eksploratora a wycieczka dostarczy na pewno wielu wrażeń.

Dojście:
z drogi Kłodzko – Lądek od przystanku PKS w Radochowie zielonym szlakiem,
z Lądka – szlakiem niebieskim lub Doliną Białej Lądeckiej do Radochowa, dalej szlak niebieski.

Jaskinia Radochowska zaprasza od maja do końca września

Wejście tylko z przewodnikiem

Kopalnia Uranu w Kletnie
Kopalnia uranu w Kletnie położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Działała ona w latach 1948-1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, 3 szyby, a sumaryczna długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Łącznie wydobyto tu 20 ton rudy uranu.

Udostępniona do zwiedzania sztolnia nr 18 znajduje się przy drodze łączącej Kletno z Sienną. Stanowi ją wyodrębniony system wyrobisk znajdujący się w północno-wschodniej, najwyżej położonej części kopalni. Zobaczyć tu można wiele atrakcyjnie oświetlonych wystąpień miejscowych minerałów (fluoryt, ametyst, kwarc, malachit i innych), kolekcję historycznych map, sprzętu i kufli górniczych. Długość udostępnionych wyrobisk to około 250 m chodników o szerokości 1,5-2 m, wysokości 1,7-do ponad 2 m. Trwają prace nad rozbudową obiektu, zarówno górnicze jak i speleologiczne. Usługi Edukacyjne świadczone przez Podziemną Trasę Turystyczno-Edukacyjną w Starej Kopalni Uranu w Kletnie to niekonwencjonalne formy i środki dydaktyczne, jakimi są udostępnione wyrobiska historycznej kopalni. Świadczone są na rzecz osób indywidualnych i grup zorganizowanych, szkół wszystkich szczebli jak i ośrodków naukowo-badawczych.

Oferta zawiera:

 • zwiedzanie z przewodnikiem nocne zwiedzanie
 • warsztaty dla dzieci i młodzieży
 • wyprawy ekstremalne imprezy integracyjne

SZTOLNIA JEST CAŁKOWICIE BEZPIECZNA POD WZGLĘDEM PROMIENIOWANIA RADIOAKTYWNEGO!

„Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2017.880 tj. z późń. zm). Bez zgody Właściciela strony zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części.”